Blog

05.10.2022 Kategoria: beton polerowany

Beton polerowany – jak wykonać i odebrać

Pisanie o betonie nie jest proste, tym bardziej, że z wyjątkiem wąskiej grupy specjalistów i pasjonatów, temat nie budzi większych emocji. Czy zatem przeczytanie kilkuset słów o betonie polerowanym nie będzie zarezerwowane tylko dla tych, którzy cierpią na bezsenność i dla zabicia czasu przemierzają kursorem po najbardziej oddalonych zakątkach Internetu?  Czy jest jakiś sensowny argument, żeby pisać o posadzce betonowej, która ma połysk i mniej lub bardziej odsłonięte kruszywa na powierzchni? No może jeden. Finansowy. Jak podaje Global Opportunity Analysis and Industry Forecast globalny rynek betonu polerowanego był wyceniany na 2,2 mld USD w 2020 r. i szacuje się, że wzrośnie do 3,0 mld USD do 2025 r. To prawie taki sam udział w rynku jaki mają posadzki żywiczne. Jak zatem wygląda sytuacja na naszym rodzimym rynku budowlanym? Czy posadzki betonowe polerowane są popularne?

POSADZKI PRZEMYSŁOWE I DEKORACYJNE

Dla każdego inwestora, architekta, projektanta czy generalnego wykonawcy, posadzka żywiczna to najbardziej oczywiste wykończenie podłogi betonowej. Od prostej malowanki po systemy zacierane, antyelektrostatyczne, chemoodporne, metakrylowe, elastyczne po dekoracyjne terazzo, powłoki posadzkowe można spotkać wszędzie. Podobnie rzecz ma się z posadzkami betonowymi utwardzonymi powierzchniowo i impregnowanymi. Od wielu lat królują w zakładach przemysłowych i magazynach a od niedawna coraz częściej można je również spotkać w minimalistycznych bryłach domów jednorodzinnych. Inaczej jest z polerowaną posadzką betonową. Przy okazji jednej z ostatnio zakończonych inwestycji, kierownik projektu zapytał mnie czym jeszcze się zajmujemy oprócz polerowania betonu. Odparłem, że jest to nasze główne źródło przychodu. Nie krył zdziwienia, a wynikało ono z faktu, że za wyjątkiem dwóch dużych sieci sklepów DIY, generalni wykonawcy nie otrzymują regularnych zapytań na posadzki betonowe polerowane. Jak to możliwe, że tak praktyczne wykończenie podłogi betonowej, lepsze niż beton zacierany i trwalsze od każdej cienkowarstwowej żywicy, nie zyskało właściwego miejsca w krajowym katalogu rozwiązań posadzkowych?

CHROPOWATOŚĆ POWIERZCHNI

Beton polerowany maszyną planetarną doskonale odbija światło, ma swój niepowtarzalny wygląd i charakteryzuje się wysoką odpornością na ścieranie. Ponadto, jest bardzo ekonomiczny w utrzymaniu w całym cyklu życia posadzki. Można go zaprojektować jako wykończenie nowej podłogi betonowej lub stosować w renowacji praktycznie każdej posadzki przemysłowej. Doskonale zatem wpisuje się w założenia budownictwa zrównoważonego. Jednak najważniejszym warunkiem trwałości tego wykończenia jest uzyskanie małej chropowatości powierzchni betonu w procesie obróbki mechanicznej. Powtarzam betonu, nie warstwy polimeru termicznie utwardzonego polerką wysoko obrotową. Gładkość musi wynikać z kontrolowanej obróbki betonu narzędziem diamentowym i utwardzenia powierzchni krzemianem lub krzemionką koloidalną. Pomiar chropowatości wykonuje się przy pomocy przenośnego miernika (zdjęcie poniżej). Tak wykonane wykończenie w połączeniu z prawidłową konserwacją bieżącą zapewni dużo niższe koszty użytkowania w porównaniu do powłok posadzkowych, płytek winylowych czy betonu zacieranego.

NORMY I STANDARDY

Coraz więcej firm posadzkarskich oferuje polerowanie betonu. Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Wykonawców Betonu istnieją trzy rodzaje betonu polerowanego:

  • Beton polerowany narzędziem ściernym w spoiwie metalowym i żywicznym (Bonded Abrasive Polished Concrete)
  • Beton polerowany miękkim padem diamentowym (Burnished Polished Concrete)
  • Beton polerowany hybrydowy, połączenie metody 1 i 2 (Hybrid Polished Concrete)

Każde wykończenie niesie ze sobą określoną jakość, trwałość i cenę. Niestety w Polsce brak jest wytycznych wykonania i odbioru dla tego typu robót wykończeniowych. Kilka lat temu podobna sytuacja miała miejsce w Stanach Zjednoczonych. Jednak dzisiaj amerykańska branża polerowania betonu przeżywa boom, ponieważ wspólnym wysiłkiem wykonawców, producentów i projektantów powstały dokumenty, które opisują i porządkują wiedzę o podłodze z betonu polerowanego. Może warto z nich skorzystać? W każdym razie my już to robimy.

Wytyczne wykonania i odbioru betonu polerowanego można znaleźć na stronach:

  • American Society of Concrete Contractors (ascconline.org) – ACI 310.1-20 Specification for Polished Concrete Slab Finishes
  • Concrete Sawing and Drilling Association (csda.org) – CSDA -ST-115 Measuring Concrete Micro Surface Structure

Autor: Marek Szczerbowski

Firma Probeton z Katowic od kilkunastu lat dostarcza swoim klientom rozwiązania w zakresie wykończenia powierzchni betonowych. Zadzwoń do nas na 32 250 34 27 lub 509 579 808.

Zobacz także

string(75) "https://probeton.pl/wp-content/uploads/2024/02/blyszczaca-podloga-2_175.jpg" Metody polerowania betonu — fachowiec tłumaczy
21.02.2024
polerowanie
Zobacz wpis
string(63) "https://probeton.pl/wp-content/uploads/2024/02/posadzka_134.jpg" Czy szlifowanie i polerowanie betonu to to samo?
15.02.2024
szlifowanie
Zobacz wpis