Usługi

Utwardzanie betonu preparatami NORTEC DENSE w halach magazynowych

Jeżeli jesteś na etapie zamawiania nowej posadzki betonowej to pamiętaj, że właściwie wykonane zabezpieczanie posadzki jest niezmiernie ważne. Prawidłowa ochrona powierzchni betonowej prowadzi do niskich kosztów utrzymania posadzki. Innymi słowy, do zwiększenia jej trwałości.

Przez lata jedynym podejściem do ochrony podłóg betonowych było pokrywanie ich powierzchni impregnatami uszczelniającymi (z ang. sealers) lub powłokami (z ang. coatings). Takimi produktami były akryle, poliuretany, epoksydy, guma lub woski. Jednak systemy warstwowe są tymczasowym rozwiązaniem. Podlegają delaminacji, zarysowaniu, odpryskom i zużyciu. W końcu trzeba je wymienić. Obejmuje to koszty przestojów, materiałów i robocizny. Niektóre niedrogie powłoki mają trwałość zaledwie od 6 miesięcy do roku a związane z nimi koszty konserwacji są stosunkowo wysokie.

W naszej opinii bardziej efektywną metodą zabezpieczania betonu jest utwardzanie powierzchni ciekłymi preparatami (z ang. densifiers). Jest to proces, którego celem jest konsolidacja porowatej struktury betonu z wykorzystaniem wodnych roztworów ditlenku krzemu  tj. krzemiany lub krzemionka koloidalna. Takie udoskonalanie powierzchni betonu wykonuje się jednorazowo i nie wiąże się z koniecznością powtarzania zabiegów ochronnych. Ponadto prowadzi do uzyskania posadzek betonowych o dużo lepszych właściwościach użytkowych.

Czym zabezpieczamy beton

Firma Probeton oferuje usługę utwardzania powierzchniowego betonu wyjątkowymi preparatami NORTEC DENSE CS oraz NORTEC DENSE N.

NORTEC DENSE CS jest amorficzną krzemionką koloidalną. Ciecz ma bardzo niskie napięcie powierzchniowe i skutecznie przenosi cząstki poniżej powierzchni na głębokość do 10 mm. Cząstki czystej krzemionki mają stosunkowo większy odsetek miejsc reaktywnych niż krzemiany, więc reagują bardzo skutecznie. Dodatkowo niższe pH tego koloidu znacznie przyspiesza reakcję i zwiększa liczbę punktów reakcji z wolnym wapnem w betonie. W porach betonu krzemionka koloidalna tworzy nowy żel CSH, który wiąże się z istniejącym CSH. Krzemionka koloidalna posiada również zdolność wiązania bezpośrednio do innej krzemionki, w tym do siebie. Po nałożeniu na beton preparat NORTEC DENSE CS reaguje, wiąże, a następnie wykorzystuje związaną krzemionkę jako platformę do dodatkowego wiązania. Preparat NORTEC DENSE CS jest w 99,5% czystą krzemionką i dlatego nie pozostawia białych wykwitów na powierzchniach betonowych. Szczególnie polecamy zastosowanie tego wyjątkowego preparatu na betonach:

Z kolei NORTEC DENSE N jest produkowanym w Europie wodnym roztworem krzemianu sodu. Badania w certyfikowanym laboratorium TÜV NORD w Niemczech wykazały, iż beton zagęszczony powierzchniowo preparatem NORTEC DENSE N posiada takie same właściwości użytkowe jak beton na którym zastosowano preparat ASHFORD FORMULA. Krzemiany sodu należą do pierwszej generacji środków do utwardzania powierzchniowego betonu. Ich działanie jest znane i udokumentowane. Badania miernikiem chropowatości potwierdzają, iż satynowy połysk, który z czasem pojawia się na utwardzonych krzemianem sodu powierzchniach jest efektem „polerowania” cienkiej warstwy krzemionkowej, którą tworzą tego typu preparaty. Polecamy naszą usługę zabezpieczania posadzki preparatem NORTEC DENSE N na betonach:

Jak i kiedy zabezpieczamy powierzchnię betonu

Utwardzanie betonu preparatami NORTEC wykonujemy po minimum 3 dniach od zatarcia betonu. Stosowanie krzemianów lub krzemionek na świeżo zatartym betonie jest błędem technologicznym.

Zapewniamy pełne nasycenie każdej powierzchni betonowej, które jest warunkiem niezbędnym do uzyskania trwałych rezultatów.

W pierwszej kolejności zamiatamy i czyścimy powierzchnię systemowym środkiem NORTEC CLEAN+MAINTAIN. Nigdy nie stosujemy agresywnej chemii do usuwania plam z oleju lub rdzy. Beton jest materiałem nieorganicznym i każdy środek o wysokim lub niskim pH będzie niszczył jego strukturę.

Właściwości wykończenia

Utwardzanie betonu preparatami NORTEC DENSE jest chemicznym procesem obróbki powierzchni betonowej, dzięki któremu Twoja nowa posadzka będzie:

Zobacz przykład naszej realizacji

Beton utwardzony powierzchniowo krzemianem sodu po 2 latach od wykonania usługi.