Blog

02.03.2024 Kategoria: beton polerowany

Zrównoważone posadzki betonowe

Nakłady finansowe na wykonanie i konserwację posadzki przemysłowej mają znaczący wpływ na koszty cyklu życia budynku. Z tego powodu wiele firm architektonicznych i właścicieli budynków decyduje się na betonowe wykończenie nowych i remontowanych posadzek. Profesjonalnie wyprodukowany beton polerowany ma najlepszy stosunek kosztów do korzyści spośród wszystkich dostępnych na rynku systemów posadzkowych.

BEZPYŁOWE POSADZKI BETONOWE

Pył nie jest dobrą oznaką dla biznesu. Każda powierzchnia betonowa niepoddana obróbce jest porowata, co nieuchronnie prowadzi do ścierania, a tym samym pyłu. W niezabezpieczone nawierzchnie przemysłowe mogą łatwo wnikać płyny chemiczne. Można wyeliminować te niepożądane właściwości poprzez właściwe zastosowanie preparatów mineralnych. Zmniejszenie zapylenia pozwoli utrzymać czystość towarów i sprzętu. Jednocześnie inwestycja ta może zapobiec awariom wrażliwych urządzeń elektronicznych takich jak serwery i roboty przemysłowe.

Nieorganiczne preparaty mineralne, które zawierają krzemionkę, zmieniają strukturę porów żelowych i kapilarów wierzchniej warstwy podłogi betonowej. W rezultacie powierzchnia betonu staje bardziej skonsolidowana, mniej porowata i trwalsza. W przeciwieństwie do impregnacji preparatami organicznymi lub z użyciem uszczelniaczy żywicznych, nie ma warstwy na powierzchni, która może się ponownie zetrzeć.

Fot. Zdjęcie powierzchni betonowej zaimpregnowanej preparatem nieorganicznym NORTEC DENSE N.

<img src=

>

Jednorazowa aplikacja – trwałe korzyści

Już po jednokrotnej obróbce i bez konieczności nakładania wielu warstw, posadzki betonowe są trwale odporne na ścieranie, niepylące, niepalne i mniej nasiąkliwe. Charakteryzują się łatwą pielęgnacją, niskimi kosztami utrzymania i atrakcyjnym wyglądem. Pleśń i inne alergeny nie mają miejsca do życia. Ponieważ beton ma również doskonałą odporność termiczną, idealnie nadaje się do magazynowania i przewodzenia ciepła. Właściwości te można wykorzystać do celów ogrzewania i chłodzenia oraz zwiększyć komfort cieplny budynku.

Liczne zalety silikatyzacji posadzek betonowych są równoważone przez kilka ograniczeń. Impregnacja preparatami nieorganicznymi  i polerowanie nie sprawia, że beton staje się odporny na stężone kwasy. Dlatego też, w razie potrzeby, zaleca się dodatkowe zabezpieczenie powierzchni. Należy również pamiętać, że zastosowanie preparatów nieorganicznych bez odpowiedniego przygotowania podłoża (zazwyczaj delikatne przeszlifowanie betonu) nie zatrzyma pylenia posadzki.

W czołówce, jeśli chodzi o zrównoważony rozwój

Najlepsze produkty do impregnacji posadzek betonowych są wolne od szkodliwych substancji i nieszkodliwe dla środowiska i zdrowia. Wykorzystuje się je również jako materiały niskoemisyjne w certyfikacji zrównoważonych budynków i zdobywają punkty w systemach DGNB, LEED i BNB.

Od dziesięcioleci renomowani klienci z branży produkcyjnej i logistycznej w wielu różnych branżach doceniają elastyczność tej obróbki betonu. Posadzki betonowe i budynki można ponownie użytkować lub wynająć. Bezpieczeństwo inwestycji jest wysokie, a koszty utrzymania niskie. Dla danego użytkownika oznacza to długoterminowe oszczędności w zakresie kosztów energii, czyszczenia i konserwacji.

Możliwe dodatkowe wygładzenie posadzki

Gładka powierzchnia bez śladów ścierania i zarysowań jest miarą trwałej jakości posadzki betonowej. W zależności od potrzeb posadzkę betonową można nie tylko wzmocnić i skonsolidować, ale także uszlachetnić teksturę jej powierzchni. Technologia NORTEC®  oferuje niedrogą i zrównoważoną alternatywę dla tradycyjnych procesów szlifowania i polerowania. Opatentowany proces polerowania betonu na mokro opiera się na 20 latach badań i rozwoju.

<img src=

pracownicy polerują beton na mokro w technologii NORTEC

>

Jakość nie pozostawiona przypadkowi

Gama impregnatów i metod produkcji szlifowanych i polerowanych posadzek betonowych znacznie wzrosła w ciągu ostatniej dekady. Jednocześnie wybór stał się trudniejszy i bardziej zagmatwany. Istnieją jednak jakościowe różnice zarówno w trwałości, jak i technikach obróbki, które należy rozpoznać i wziąć pod uwagę.

Wykonawcy posadzek coraz częściej szkolą się w zakresie szlifowania i polerowania posadzek. W Europie Środkowej nie ma wytycznych branżowych dotyczących produkcji polerowanych posadzek betonowych. Nawet w Stanach Zjednoczonych rzemiosło profesjonalnego szlifowania i polerowania betonu często jest nauczane przez dostawców maszyn, chemii i narzędzi. Zrozumiałe jest, że nacisk kładzie się tu na długoterminową lojalność klienta, niekoniecznie w interesie klienta końcowego i użytkownika.

Połysk mierzony „okiem” nie jest kryterium trwałości

Polerowanie betonu z obowiązkową warstwą ochronną jest bardzo rozpowszechnione w Europie Środkowej. Tak najprościej można ukryć błędy w mechanicznej obróbce betonu i przy okazji sztucznie zwiększyć połysk na posadzce. Nakładanie warstw uszczelniających na posadzki betonowe może zapewnić pewne korzyści, szczególnie w pomieszczeniach narażonych na zaplamienia powstałe po rozlaniu napojów spożywczych. Jednak przed nałożeniem warstwy ochronnej beton należy uprzednio prawidłowo wygładzić. W przeciwnym razie, życzenia klientów pozostają niespełnione, wysiłek i wynik często nie są warte zachodu.

Brak obiektywnych kryteriów oceny, niewiedza na temat skuteczności różnych rodzajów wykończenia posadzek i słabo zakomunikowane oczekiwania ze strony klienta prowadzą do niezadowolenia. Jak zatem sprawdzić czy posadzka betonowa posiada właściwą gładkość? W tym pomogą nam takie normy jak ACI 310.1-20 czy CSDA ST-115, które dokładnie opisują metody pomiarów chropowatości i połysku polerowanego betonu przed nałożeniem impregnatu uszczelniającego, który zwyczajowo podnosi również połysk.

Fot. Profesjonalny pomiar połysku posadzki zgodnie z międzynarodowymi standardami dla betonu polerowanego.

<img src

>

Należy również poinformować klienta, że uszczelnienie posadzki wiąże się z koniecznością odtworzenia warstwy w miarę upływu czasu i zużycia. Odnowienie uszczelniacza na posadzce wymaga odpowiedniej technologii. Po pierwsze, starą warstwę trzeba będzie usunąć poprzez ponowne szlifowanie i polerowanie posadzki. Po drugie, nowy preparat ochronny musi zostać odtworzony i termicznie utwardzony padem diamentowym.

Zobacz także

string(88) "https://probeton.pl/wp-content/uploads/2021/11/saint-gobain-obraz-glowny_689-810x420.jpg" Naprawa posadzki po zakończeniu najmu
11.04.2024
naprawa posadzek
Zobacz wpis
string(91) "https://probeton.pl/wp-content/uploads/2022/10/blog-2-utwardzacze-do-betonu_873-810x420.jpg" Utwardzacze do betonu – fakty i mity
06.10.2022
impregnacja
Zobacz wpis